Historia zabójstw honorowych

Joanna S.
ur. 1988 r.
ugodzona nożem: 29/30 grudnia 2010 r.
Miejsce zamieszkania: Hanover
Pochodzenie: ofiara: "pochodzenie azjatyckie"; sprawca: Brazylia
Dzieci: prawdopodobnie żadne
Sprawca: jej chłopak Miguel W. (wiek 27 lat w chwili popełnienia przestępstwa)
Ostatecznie to kwestia uznania, czy ktoś widzi w tej zbrodni motyw honorowy. Mógłby to być również akt zazdrości. To jednak rodziłoby pytanie, dlaczego sprawca zabił nie swojego rywala - lecz swoją dziewczynę.

Fakty: Miguel pochodzi z Brazylii, ma niemiecki paszport, studiuje dziennikarstwo i jest znany policji z brutalnych przestępstw wobec kobiet. Od kilku miesięcy spotyka się z Joanną, studentką architektury krajobrazu. Ma ona azjatyckie pochodzenie. Być może można podejrzewać filipińskie pochodzenie.

29 grudnia 2010 roku oboje wychodzą razem na miasto. Kłócą się, kłótnia trwa do wczesnego ranka w domu Joanny. Wtedy Miguel 3 razy dźga swoją dziewczynę nożem kuchennym w szyję. Po jej śmierci zadaje jej kolejne obrażenia.

Miguel jedzie do domu do Mellendorf w Wedemark. Wysyła SMS-a do krewnego, aby powiedzieć mu o morderstwie (częsty szczegół w zabójstwach honorowych). Informuje policję, która włamuje się do mieszkania Joanny i znajduje ciało oraz narzędzie zbrodni. Około 6 godzin po zbrodni Miguel zostaje aresztowany.

W marcu 2011 roku w Sądzie Rejonowym w Hanowerze rozpoczyna się proces. Wyrok nie zostaje ogłoszony.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Geplaatst in Uncategorized en getagd met , , .