Historia zabójstw honorowych

Safiye
urodzony: 1984
zabity: 1 czerwca 2008
Miejsce zamieszkania: Monachium-Giesing
Pochodzenie: Turcja
Dzieci: jeden syn, w chwili popełnienia zbrodni miał 18 miesięcy
Sprawca: jej mąż Hasan T., w chwili popełnienia zbrodni 31 lat
1 czerwca 2008 r. Hasan T., z wykształcenia menedżer hotelu, około godziny 10:15 zadzwonił po straż pożarną. W jego mieszkaniu ktoś upadł. Ratownicy znaleźli mieszkanie pełne krwi. 24-letnia żona Hasana, Safiye, nie żyje, jej ciało nie jest ubrane. Na całym ciele ma obrażenia. Niektóre wskazują na znęcanie się nad nią na długo przed dniem śmierci.

Śledztwo wykazuje, że sprawca najpierw powalił żonę do nieprzytomności kulą, a potem zostawił ją po papierosy. Ona sama udusiła się w swoich wymiocinach. Obok ciała leży połamany stołek. Musiał użyć drugiego, by kontynuować bicie. W mieszkaniu jest też syn. Opiekę nad nim przejmuje zakład dla nieletnich.

Jak w wielu przypadkach zabójstw honorowych, istnieje już wcześniejsza historia przemocy. Hasan już trzykrotnie zwracał uwagę policji za napaść na żonę. Ta jednak nie współpracowała z funkcjonariuszami.

6 kwietnia 2009 r. Hasan został skazany przez Sąd Okręgowy w Monachium na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Geplaatst in Dochodzenie, Zabójstw honorowych en getagd met , , , .