Historia zabójstw honorowych

Marion
ur. 1972 r.
zasztyletowany na śmierć: 16 stycznia 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Monachium
Pochodzenie: sprawca: Turcja, ofiara: Niemcy
Dzieci: jedna córka (8 lat) i dwóch synów (10, 15 lat)
Sprawca: Menderes K., w chwili popełnienia zbrodni 36 lat, pracownik magazynu
Marion i Menderes mieszkają razem od 18 lat. Mają trójkę dzieci. Zdarzają się kłótnie, bezrobocie, kilka rozwodów, problemy z pieniędzmi. Oboje piją alkohol i dużo czasu spędzają grając w gry komputerowe.

Menderes znęca się nad żoną. W aktach znajduje się sprawa, w której dusi Marion oraz sprawa, w której rozbija jej na głowie butelkę po piwie.

16 stycznia 2007 roku dochodzi do kolejnej kłótni o to, ile czasu Marion spędza przy komputerze. W trakcie kłótni wystawia ona jego walizki za drzwi.

Jest jasne, że nie chce się już podporządkować pomysłom męża na ich wspólne życie. W trakcie kłótni idzie do kuchni, chwyta nóż i na oczach trójki dzieci dźga żonę.

W tym momencie sprawca ma we krwi 1,7 promila, ofiara 1,2. Wystarczająco dużo, by się kłócić - za mało, by zmniejszyć zawinienie. Marion wykrwawia się na śmierć.

W październiku 2007 roku Menderes zostaje skazany na dożywocie za zabójstwo żony.

W tym przypadku można by przypuszczać, że nie było to wcale zabójstwo honorowe, ale kolejna małżeńska awantura z paskudnym zakończeniem. Jednak sędzia, wydając wyrok, mówi oskarżonym: "Był zły, bo żona nie podporządkowała się jego woli". Sprawca rzekomo oświadczył również policji, że jego żona zasłużyła na śmierć, ponieważ chciała odebrać mu dzieci.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Geplaatst in Dochodzenie, Turcja, Zabójstw honorowych en getagd met , , , .