Historia zabójstw honorowych

Marianna Laboda
urodzony: 1985
zastrzelony: 15 grudnia 2004 r.
Miejsce zamieszkania: Leipzig-Grünau
Miejsce pochodzenia: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Irak
Sprawca: jej mąż Samir H.-M., lat 22 w chwili popełnienia przestępstwa
Na krótko przed swoimi 18. urodzinami Mariann wprowadza się do Samira. Irakijczyk natychmiast zrywa kontakt z jej rodziną. Naciska na nią, by wyszła za niego za mąż w Danii, co też czyni. Dzieje się tak, ponieważ wniosek azylowy Samira został odrzucony w 2000 roku. Nie zostaje on jednak deportowany ze względu na obowiązujące prawo imigracyjne.

W listopadzie 2003 roku Mariann jest w ciąży, ale traci dziecko z powodu przemocy męża. Ucieka do schroniska dla kobiet i składa pozew o rozwód. 8 grudnia 2004 r. Samir otrzymuje wezwanie na rozprawę.

Tydzień później Samir strzela Mariann w głowę i klatkę piersiową na klatce schodowej. Następnie strzela do siebie i umiera w szpitalu. Krótko przedtem Mariann, obawiając się o swoje życie, zadzwoniła na policję. Kiedy funkcjonariusze przybyli na miejsce, nie mogli jednak znaleźć mężczyzny.

Morderstwo poprzedzone było wieloma groźbami. Miał 36 naboi, z których jeden zabije Mariannę, powiedział jej matce Martinie, grożąc przy tym całej rodzinie. Samir nieraz miał zakaz zbliżania się do żony.

Po dokonaniu zbrodni wiadomo, że dokumenty Samira zostały sfałszowane. Co więcej, prawdopodobnie był on już żonaty z kobietą z Iranu. Niemiecka organizacja pomocowa Caritas próbowała połączyć rodzinę w Niemczech.

Jest jeszcze jedna historia: Na krótko przed związkiem z Mariann, Irakijczyk zgwałcił inną młodą kobietę. O mało nie wykrwawiła się na śmierć. Po apelacji został jednak uniewinniony.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Geplaatst in Dochodzenie, Zabójstw honorowych en getagd met , , , .