Historia zabójstw honorowych

Karin Prokein
ur. 1960 r.
uduszony: 22 czerwca 2008
. Miejsce zamieszkania: Bad Nauheim (Hesja)
Pochodzenie: Ofiara: Niemcy; Sprawca: Egipt
Dzieci: 2 córki
Sprawca: jej chłopak Tarek E. (wiek 46 lat w chwili popełnienia zbrodni)
Tarek przyjechał z Egiptu do Niemiec w 1980 roku. Jego wniosek o azyl został odrzucony. Dzięki małżeństwu z Niemką i dwójce dzieci (i rozwodowi) otrzymuje pozwolenie na pobyt. W 2003 roku Tarek poznaje Karin.

Karin jest prawniczką, mężatką i dyrektorką kliniki leczenia choroby Parkinsona w Bad Nauheim w Hesji. Klinika rekrutuje arabskich pacjentów, Tarek zostaje zatrudniony "jako konsultant i tłumacz". Podobno wspólnie założyli w Kairze "niemiecką grupę zdrowotną". Cytat z gazety: "Coraz częściej można było zobaczyć atrakcyjną i czarującą prawniczkę u boku małego, barczystego mężczyzny".

Później członkowie rodziny powiedzą, że nie wierzą, że oboje byli kochankami. Twierdzą, że potajemny związek trwał 5 lat. Burmistrz wsi mówi, że kilkakrotnie ostrzegał Karin. Wiedział z urzędu imigracyjnego, że Tarek był już agresywny wobec kobiet. Wcześniej zapadł wyrok więzienia za bezprawne stosowanie przymusu.

W czerwcu 2008 roku Karin chce się rozwieść. Tarek dusi ją w jej biurze 22 czerwca.

W styczniu 2009 roku w sądzie rejonowym w Giessen rozpoczyna się proces. W tym samym miesiącu Tarek zostaje skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci na 8 lat i 6 miesięcy więzienia. W listopadzie 2012 r. zostaje deportowany do Egiptu i tam zwolniony. W procesie apelacyjnym podał się za koptyjskiego chrześcijanina.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Geplaatst in Dochodzenie, Zabójstw honorowych en getagd met , , .