Historia zabójstw honorowych

Jasmin U.
ur. 1981 r.
zasztyletowany na śmierć: 16 listopada 2007 r.
Miejsce zamieszkania: Gelsenkirchen
Pochodzenie: ofiara: Niemcy, sprawca: Turcja
Dzieci: dwoje dzieci i nienarodzone
Sprawca: jej rozwiedziony mąż Ramazan U. (w chwili popełnienia przestępstwa miał 33 lata)
Jasmin i Ramazan pobrali się w 2000 roku. Mieszkają w dzielnicy Rotthausen w Gelsenkirchen. Jest kilka interwencji policji z powodu przemocy domowej. Kiedy się rozstają, Ramazan przeprowadza się do Bottrop. Ale też ciągle wraca i spędza czas w mieszkaniu rodziny.

16 listopada 2007 roku Jasmin ma spotkanie z prawnikiem. Chodzi o opiekę nad dzieckiem. Ramazan dzwoni i chce, żeby go zawieźć do Bottrop. Podczas jazdy dochodzi do kłótni. Ramazan chwyta śrubokręt ze schowka i dźga Jasmin dziewięć razy. Sześć ciosów trafia ją w głowę i oba oczy. Sprawca ucieka.

Na sali sądowej odtwarzany jest telefon Jasmin na policję. Gdzie sprawca ją ugodził? "W oko. Nie mogę już otworzyć oczu." Następnie Jasmin traci przytomność. Sprawca mówi też policjantom: "Dźgnąłem żonę".

Policja wybija szybę, zabiera kobietę do szpitala. Dwanaście dni później umiera. Była w dwunastym tygodniu ciąży (prawdopodobnie upragnione dziecko, prawdopodobnie jego).

Przed sądem przysięgłych w Essen zeznaje, że żona często go obrażała. Potem coś pękło. W czerwcu 2008 roku Ramazan został skazany na 13 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Ramazan ma zostać deportowany do Turcji w 2016 roku. Następnie przez 10 lat nie będzie mógł wrócić do Niemiec. Odwołuje się od tej decyzji. Wolałby mieszkać w Niemczech. Sprawa zostaje oddalona w listopadzie 2015 roku, wyraźnie ze względu na ryzyko powtórzenia się procesu.

Co to jest zabójstwo honorowe?

Morderstwo dla honoru jest morderstwem w imię honoru. Jeśli brat morduje swoją siostrę, aby przywrócić honor rodziny, to jest to zabójstwo honorowe. Według aktywistów, najczęstszymi powodami morderstw dla honoru są:

Pytania dotyczące morderstw dla honoru

  • odmawia współpracy w zaaranżowanym małżeństwie.

  • chce zakończyć związek.

  • była ofiarą gwałtu lub napadu na tle seksualnym.

  • został oskarżony o stosunki seksualne poza małżeństwem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że co roku dokonuje się 100 tys. zabójstw honorowych, z których większość nie jest zgłaszana władzom, a niektóre są nawet celowo ukrywane przez same władze, na przykład dlatego, że sprawcy są dobrymi przyjaciółmi lokalnych policjantów, urzędników lub polityków. Przemoc wobec dziewcząt i kobiet pozostaje poważnym problemem w Pakistan, Indie, Afganistan, Irak, Syria, Iran, Serbia i Turcja.

Geplaatst in Dochodzenie, Zabójstw honorowych en getagd met , , , , .